Česko chce zachovat terestrické televizní vysílání i po roce 2030, kdy skončí stávající příděly kmitočtů. Musí ale najít kompromisní řešení v rámci celé EU, na kterém se ale zřejmě letos evropské státy nedohodnou. Na pražské konferenci Digimedia uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu (MPO) Petr Očko.
Podle předsedy Českého telekomunikačního úřadu Marka Eberta bude evropská pozice na chystané Světové radiokomunikační konferenci zřejmě kompromisním řešením, které počítá se zachováním pozemního vysílání v dalším desetiletí, ale s možným přídělem frekvencí pro mobilní reportážní aplikace. „Do roku 2030 se ale určitě na českém trhu nic měnit nebude,“ dodal.
Budoucnost terestrického vysílání je podle generálního ředitele Českých Radiokomunikací Miloše Mastníka v jeho kombinaci s internetovým připojením přes platformy, jako je HbbTV. K internetu je v Česku v současnosti připojeno asi 1,4 milionu televizních přijímačů, dodal.
Podíl příjmu televizního vysílání prostřednictvím internetu nebo kabelových rozvodů se podle průzkumu agentury Nielsen za posledních deset let zvýšil o 15 procentních bodů na 37 procent. Naopak příjem přes satelit klesl o 11 bodů na 18 procent. Terestrické, tedy pozemní, vysílání zůstává hlavním zdrojem TV signálu pro 56 procent domácností, před deseti lety to bylo 59 procent.
Výrazně se v posledních letech zvýšil počet TV stanic, které mají diváci k dispozici. Mezi pěti a 25 stanicemi má v současnosti k dispozici 25 procent domácností proti 64 procentům v roce 2013. Příjem 26 až 50 stanic má k dispozici 41 procent, tedy o 24 procentních bodů více, než před deseti lety a dostupnost 51 a více stanic se zvýšila z 13 na 33 procent. Češi sledují televizi v průměru tři hodiny a 44 minut denně.